Razumevanje oznak in lastnosti avtomatskih varilnih mask

Vizor 4000 Plus ter Balder WH70 BH3 GDS

Varilne maske: Razumevanje oznak in lastnosti avtomatskih varilnih mask - vodnik po izbiri avtomatske varilne maske

Ste že kdaj opazili informacijo, da se varilna maska ponaša z oceno 1/1/1/1 in vendar ne veste, kaj to pomeni? Kaj pomeni, da ima maska v odprtem stanju zatemnitev DIN 4? Ali je lažja maska vedno boljša izbira od težje? V tem prispevku vam bomo poizkusili pojasniti, kako razbrati različne informacije, ki jih proizvajalci navajajo, in podali še druge koristne informacije, da se boste v prihodnje lažje odločali med različnimi maskami, ki so na tržišču.

Kako tolmačiti optično oceno maske?

Začnimo z optično oceno, ki je morda ena izmed najbolj pogosto podanih informacij in obenem tudi ena izmed najmanj razumljenih.
Za primer vzemimo najboljšo možno oceno 1/1/1/1. Kako tolmačimo te štiri številke? Ocena se nanaša na optično kakovost samodejno zatemnitvenega stekla v maski. Ta ocena je skladna z evropskim standardom EN 379 in je razdeljena na štiri kategorije. Kaj te 4 posamezne kategorije pomenijo? Tu je odgovor:

Prva številka: Optični razred (natančnost vida):

Ta ocena se osredotoča na to, kako jasno in ostro vidite skozi steklo maske. Ocenjuje se popačenje slike, ki ga povzroča steklo.

Razred 1: To je najvišja možna ocena in pomeni, da praktično ni popačenja slike. Kar vidite skozi steklo, je skoraj tako jasno kot pogled z nezaščitenimi očmi. Razred 2: Dovoljuje rahlo popačenje, ki pa ne sme ovirati vašega dela. Razred 3: Dovoljuje več popačenja, vendar še vedno zagotavlja zadostno jasnost za varjenje.

Druga številka: Razpršena svetloba:

Ta ocena meri, koliko svetlobe se razprši znotraj stekla maske. Razpršena svetloba lahko povzroči bleščanje in zmanjša kontrast slike, kar obremenjuje oči.

Razred 1: Najmanjša količina razpršene svetlobe, kar pomeni najboljši možni kontrast in najmanjšo obremenitev oči. Razred 2: Dovoljuje nekaj razpršene svetlobe, vendar ne toliko, da bi bistveno vplivala na vidljivost. Razred 3: Dovoljuje več razpršene svetlobe, kar lahko nekoliko zmanjša kontrast in poveča obremenitev oči.

Tretja številka: Homogenost zatemnitve:

Ta ocena preverja, kako enakomerno se steklo maske zatemni, ko se aktivira samodejno zatemnjevanje. Neenakomerna zatemnitev lahko povzroči svetle ali temne lise, ki motijo vid.

Razred 1: Popolnoma enakomerna zatemnitev po celotni površini stekla. Razred 2: Dovoljuje rahlo neenakomernost, ki pa ne sme ovirati vašega dela. Razred 3: Dovoljuje večjo neenakomernost, ki lahko nekoliko moti vid.

Četrta številka: Kotna odvisnost:

Ta ocena preverja, ali se stopnja zatemnitve stekla spreminja glede na kot, pod katerim gledate skozi masko. Idealno bi bilo, da je zatemnitev enaka ne glede na kot gledanja. Posebej pri maskah, ki so zelo svetle v odprtem stanju, bo ta zadnja ocena pogosto 2.

Razred 1: Ni odvisnosti od kota zatemnitve, kar pomeni, da je zatemnitev enaka ne glede na kot gledanja. Razred 2: Dovoljuje rahlo odvisnost od kota, ki pa ne sme ovirati vašega dela. Razred 3: Dovoljuje večjo odvisnost od kota, kar lahko nekoliko oteži delo, če pogosto spreminjate položaj glave.

Poleg optične ocene na maskah najdemo še dodatne pomembne optične informacije

Oglejmo si zgornji primer. Oznaka 4/6-8/9-13 na leči varilne maske se nanaša na razpon zatemnitve, ki ga maska ponuja. Te številke so skladne s standardom DIN (Deutsches Institut für Normung), ki določa stopnje zatemnitve stekla.

  • 4/: To je najsvetlejša možna stopnja zatemnitve te maske, ko je v odprtem, neaktivnem stanju. Prva številka nam pove, kako svetel je pogled skozi masko, ko ne varimo. 0 je enako kot, da nebi imeli maske na glavi. 
  • /6-8/: Ta maska ima 2 nastavitvena območja. Srednje območje omogoča zatemnitev od DIN 6 do DIN 8, ki je primerna za večino varilnih postopkov pri nižjih tokovih. 
  • /9 -13/: To je drugo nastavitveno območje, ki omogoča nastavitev zatemnitve od DIN 9 do DIN13, ki je primerna za varjenje z močnimi tokovi. 

Maska, ki nima več različnih nastavitvenih območij, bi recimo imela navedene samo naslednje informacije: 4/8-13. To bi pomenilo, da ima maska v neaktivnem stanju zatemnitev DIN 4. Med varjenjem pa omogoča zatemnitev od DIN 8 do 13. Zatemnitev avtomatske varilne maske pa uravnavamo z zunanjim ali notranjim gumbom ali tipkami. 

Izjemen pomen barvne prepustnosti - True color leča?

Prepustnost barv skozi filter je izrednega pomena, a je žal iz podatkov ne moremo razbrati, ker še ne obstaja neka univerzalna standardizirana ocena, ki bi nam podala ta podatek. Maska z bolj naravnimi barvami pri enaki stopnji zatemnitve ponuja popolnoma drugo izkušnjo, kot recimo maska, ki ima še zelo klasičen zelen filter. V zadnjem času boste pogosto zasledili izraz, da se maska ponaša s "True color" lečo. To pomeni, da proizvajalec trdi, da ima leča bolj naravne barve. Žal pa nam ta navedba ne pove, kako zelo je pri prepustnosti barv ta specifični filter učinkovit. 

Kako je barvna prepustnost videti v praksi?

Vse tri maske na spodnji sliki imajo v odprtem, neaktivnem stanju enako zatemnitev DIN 4, vendar imajo različne stopnje prepustnosti barv. Lepo se vidi, kako zelo barvna prepustnost vpliva na kvaliteto pogleda čez masko, kljub temu, da je stopnja zatemnitve po standardu EN 379 enaka.

Maska z večjo prepustnostjo barv bo vedno na videz svetlejša pri enaki stopnji zatemnitve zaradi dejstva, da lažje razločimo podrobnosti okoli nas!

 

Na spodnji sliki pa je vidno, kako ogromna je razlika med masko z odlično barvno prepustnostjo in zatemnitvijo v odprtem stanju DIN 2, ter zelo starim modelom maske z zelenkasto lečo in zatemnitvijo DIN 4. Novejša leča Crystal pride že zelo blizu popolni svetlobni in barvni prepustnosti. 

Kaj pa med varjenjem? 

Barvna prepustnost ima enak učinek tudi v aktivnem stanju leče, ko se maska zatemni. Pri maski z boljšo barvno prepustnostjo bo oblok imel bolj realistično barvo, vidi se več podrobnosti okoli samega obloka in na sami talini. Ponovno je potrebno upoštevati dejstvo, da bo maska z boljšo barvno prepustnostjo na videz vedno bolj svetla pri enaki stopnji zatemnitve! To je lahko dobrodošlo, lahko pa je tudi moteče, odvisno od tega, kaj od maske pričakujemo. 

Kaj pa teža maske? Ali je lažja maska vedno boljša izbira? 

Povprečna teža človeške glave je okoli 5 kilogramov. Vendar pa se ta teža lahko hitro poveča, če glava ni pravilno poravnana s hrbtenico. Za vsak centimeter, za katerega glavo potisnemo naprej, se obremenitev vratu poveča za približno 2 kilograma! Iz tega razloga igra ogromno vlogo dejstvo, kako dobro je varilna maska uravnotežena, kakšna je njena oblika in kako kvalitetno zasnovan je njen naglavni obroč. Bolj zapleten naglavni obroč pomeni večjo težo, vendar lahko zaradi svoje boljše zasnove naredi masko občutno lažjo za daljšo uporabo v primerjavi z lažjo masko s slabim naglavnim obročem. Sama oblika maske ravno tako igra vlogo. Varilne maske bolj okroglih oblik, ki se pri odpiranju in zapiranju lepo zasučejo okoli glave, lahko povzročajo manjšo obremenite vratu, čeprav so na tehtnici težje od nekaterih slabše uravnoteženih, a lažjih mask.

Na spodnji sliki je Fronius ergonomski naglavni obroč.

Napajanje samo preko sončne celice, ali zamenljive baterije?

Nekatere maske se napajajo zgolj preko sončne celice, druge  pa imajo sončno celico in še baterije, ki jih je potrebno menjati. Prva se morda zdi boljša izbira, ker ni baterij, ki bi jih morali zamenjati. Pa je temu res tako? Ni. Obe opciji imajo svoje prednosti in slabosti. Če imamo masko, ki se napaja izključno preko sončne celice moramo vedeti, da mora ta maska biti konstantno v uporabi. V kolikor se njena polnilna baterija izprazni in ostane nekaj časa v temu stanju, je ni mogoče več rešiti in maska ne bo več delovala. Takšno masko je še posebej priporočljivo shraniti v popolnoma temen prostor, recimo omaro ali kartonasto škatlo, kadar ni v uporabi, da se maska ne aktivira po nepotrebnem in tako baterija zdrži dlje. Velikost celice je pri takih maskah večja, kar zavzame dodatni prostor in je posledično celotna kaseta varilne leče večja. V nasprotju imajo maske, ki imajo zamenljive baterije praviloma manjšo sončno celico, iz katere se maska napaja iz svetlobe obloka direktno med varjenjem, ko pa te svetlobe ni, pa uporabljajo baterijo. Pri takih maskah je priporočljivo imeti kako rezervno baterijo na zalogi, ker maske ne moremo več uporabljati, če se baterije izpraznijo. Ker pa so baterije zamenljive, izpraznjena ali okvarjena baterija ne pomeni, da je maska v okvari in jih preprosto zamenjamo. 

Če masko nameravate uporabljati samo občasno z daljšimi obdobji neuporabe, maska z napajanjem samo iz sončnih celic ni optimalna odločitev. V takem primeru je maska z zamenljivimi baterijami varnejša izbira. V obeh primerih pa je priporočljivo masko shraniti v popolnoma temen prostor, kadar je ne mislimo uporabljati daljši čas.   

Kako torej izbrati najboljšo masko zase? 

Glede na to, da iz podatkov proizvajalcev, kot sta optična ocena in teža maske, ne moremo zanesljivo oceniti dejanske uporabnosti maske, obstaja samo en zanesljiv način. Masko je treba preizkusiti! Primerjava mask zgolj preko spleta, pri čemer se opiramo samo na dane podatke in ceno žal ni najboljši način.  

Popolna maska za vsako obliko dela in vsakega posameznika ne obstaja! Opravljamo različna dela, imamo različno fiziologijo, morebitne obstoječe zdravstvene težave in navsezadnje tudi različne preference, kaj nam je všeč in kaj ne. Iz tega razloga je verjetno razprava o tem, katera varilna maska je najboljša izmed vseh, v resnici nesmiselna. 

Tomaž Beti 14.06.2024